באופן נדיר: האו"ם מבקר "הוצאות להורג מידיות" של חמאס

hamas-militants-before-executionsבצעד נדיר, משרד האו"ם של הנציב העליון לזכויות אדם פרסם הודעה לעיתונות על הפרה פלסטינית של זכויות אדם, שקרא ל"שלטונות בעזה" שלא לבצע גזרי דין מוות הקרוב לביצוע והביע "ספקות רציניות" באשר למשפטים שגזר דינם מוות בעזה אכן עומדים בסטנדרטים של המשפט החופשי. יש לציין כי המשרד לזכויות אדם באו"ם מקפיד לא להזכיר את המילה "חמאס". ההצהרה להלן.

___________________

נאמר על ידי דובר האו"ם הנציב העליון לזכויות אדם, רופרט קולוויל, לגבי אפשרות של הוצאות להורג מידיות בעזה
25 במאי 2016
 
ז'נבה (כפי שהתקבל) – "אנו מודאגים עמוקות מההצהרות האחרונות שנעשו על ידי השלטונות בעזה, כולל היועץ המשפטי, על כוונה להוציא לפועל מספר גזרי דין מוות, וחוששים שהוצאה להורג הראשונה תתרחש באופן מיידי. הצהרותיהם של הרשויות בעזה נעשות בעקבות דרישותיהם של כמה משפחות לביצוע עונש מוות נגד יחידים שהואשמו ברצח קרוביהם. 
עונשי מוות יכולים להתבצע רק בנסיבות מגבילות מאוד, בכפוף למשפט, הזכות לערעור ובדקדקנות על פי הסטנדרטים למשפט הוגן. יש לנו ספקות רציניות באשר לשאלה האם משפט שדינו גזר דין מוות בעזה עומד בסטנדרטים האלה. אנחנו גם מודאגים מדיווחים המצביעים על כך שהוצאות להורג אלה ייושמו ללא אישורו של מחמוד עבאס הנשיא הפלסטיני,  כנדרש על פי החוק הפלסטיני. 
דיווחים בתקשורת מצביעים על כך כי העונשים עלולים להתבצע בפומבי דבר שיכול לעורר בהלה, יתר על כן פעולה זו אסורה בפועל על פי חוקי המשפט לזכויות אדם הבינלאומי. 
אנו קוראים לרשויות בעזה לקיים את התחייבויותיהם ולכבד את הזכויות לחיים ולמשפט הוגן – זכויות המעוגנות באמנה הבינלאומית לזכויות אזרחיות ומדיניות, שבה למדינת פלסטין יש חלק- ולא להוציא לפועל את ההוצאות להורג האלה. כמו כן, אנו קוראים לנשיא הפלסטיני להקפיא את ההוצאות להורג ולחבור למגמה העולמית החזקה לסיום השימוש בעונש המוות ".

Share

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

Recent

UN Watch