חושף הליקויים מתפטר ממשרד המועצה לזכויות האדם, "חסינות מוחלטת" על אונס ילד על ידי כוחות שמירת שלום

Anders Kompass
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ז'נבה, 7 ביוני, 2016 –
UN Watch קוראים למזכ"ל האו"ם באן קי- מון לחקור את משרד מועצת זכויות האדם של האו"ם (OHCHR) בעקבות ההכרזה היום של העומד בראש חשיפת הליקויים אנדרס קומפאס (Kompass)-מנהל פעילויות השטח של המועצה לזכויות אדם, שחשף את אונס הילדים על ידי כוחות שמירת השלום- שהתפטר במחאה על "מה שהוא רואה ככישלון הארגון להביא את בכיריה למתן דין וחשבון," כפי שדווח על ידי IRIN.

"החסינות המוחלטת מעונש שניתנת, בדרגים שונים, לכל מי שעשו שימוש לרעה בסמכותם, יחד עם חוסר הרצון של הדרגים להביע כל חרטה על הדרך שבה הם פעלו כנגדי מאשרים לצערי שחוסר האחריות מעוגן בארגון האומות המאוחדות," אמר קומפאס ל- IRIN. "המצב הזה אינו מאפשר לי להמשיך לעבוד שם".

הלל נוייר, מנכ"ל UN Watch, אמר כי באן קי-מון והעומד בראש מועצת זכויות האדם של האו"ם הנסיך זייד בן ראאד צריכים להתנצל בפני קומפאס, "גיבור" שניסה להגן על ילדים שעברו התעללות, "בניגוד לפקידי או"ם אחרים, כולל בדרגים הגבהים ביותר, אשר עשו הכל כדי להגן על הממשלות שלהם ועל הקריירה שלהם ".

בדו"ח שפורסם בדצמבר 2015, צוות בלתי תלוי בראשות שופט בית המשפט העליון של קנדה לשעבר, מארי דשאן, נמצא "כשל ארגוני בוטה" של האו"ם, אשר פקידיו, למרות אזהרותיו של מר קומפאס, סירבו להגיב לטענות כי כוח שמירת השלום התעלל מינית בילדים במרכז הרפובליקה האפריקנית.

המחקר, שהוזמן על ידי האו"ם, מצא כי ילדים בני תשע פותו להשתתף בפעילות מינית תמורת מזון או כסף באמצע אזור מלחמה. העבריינים לכאורה היו בעיקר חיילים צרפתים מיחידה הידועה ככוח Sangaris שפעלה תחת אישור של מועצת הביטחון של האו"ם.

קומפאס הושעה מתפקידו בשל הדלפת הדו"ח הפנימי על התעללות לתובעים צרפתים. עם זאת, דו"ח החקירה, תחת הכותרת "נקיטת פעולה בגין ניצול מיני המבוצע על ידי כוחות שמירת שלום", זיכה אותו.

תלונות ראשוניות התקבלו כבר בתחילת 2014, נכתב בדו"ח, "התלונות עברו משולחן לשולחן, מאימייל לאימייל, בין פקידי או"ם רבים, ואף לא אחד מוכן לקחת אחריות".
 
 

UN Watch

Cookie Policy

We use cookies to give you a more personalized browsing experience and analyze site traffic. Read More