מצעד הבושה: "הממשלה הפמיניסטית הראשונה" של שוודיה עטופות בחיג'אב באיראן


 
 


ז'נבה, פבר, 2017 –
בפוסט בפייסבוק ובטוויטר , UN Watch, ארגון לא ממשלתי לזכויות אדם בז'נבה, הביעו אכזבה מכך שממשלת שוודיה "הממשלה הפמיניסטית הראשונה בעולם", על פי הגדרתה, הקריבה את עקרונותיה ובגדה בזכויות נשים איראניות בכך ששרת המסחר, אן לינד, וחברות סגל אחרות הגיעו לפגישה עם רוחאני, נשיא איראן, בשבת כשהן עוטות חיג'אב, לבושות בצ'אדור, ומעיל ארוך, מתוך כבוד לחוקי הצניעות המדכאים והלא צודקים של איראן על פיהם לבישת החיג'אב חובה – וזאת על אף ההבטחות בשטוקהולם לקדם "פרספקטיבת שוויון בין מינים" בינלאומית, ולאמץ "מדיניות חוץ פמיניסטית", שבה "שוויון בין נשים וגברים הוא מטרה בסיסית".

בעשותן כך, המנהיגות השוודיות התעלמו מפנייתה של פעילת זכויות הנשים האיראניות, מאשי אלינג'אד, שהפצירה לאחרונה בפוליטיקאיות אירופאיות "לעמוד על כבודן" ולסרב להתרפס ולעטות חיג'אב כמחויב בעת ביקור באיראן.

אלינג'אד הקימה דף פייסבוק הקורא לנשים איראניות להתנגד לחוק ולהראות את שערן כמעשה התנגדות, מספר העוקבים כעת עומד על למעלה ממיליון עוקבים.

"פוליטיקאיות אירופאיות הן צבועות", אמרה אלינג'אד. "הן עומדות לצד נשים מוסלמיות צרפתיות ומגנות את איסור הבורקיני- כי הן חושבות שכפייה זה רע- אבל כשזה קורה באיראן, אכפת להן רק מהכסף".

הסצנה בטהרן, ביום שבת, עומדת בניגוד חריף לעמדה הפמיניסטית של סגן ראש מהממשלה השוודית איזבלה לובין, שיצאה נגד עמדת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, צייצה בטוויטר ובמאמר מערכת בגרדיאן, בשבוע שעבר, כתבה כי "העולם צריך מנהיגות חזקה למען זכויות נשים".

שרת המסחר לינד, שחותמת על הסכמים רבים עם שרים איראניים כשהיא עוטה רעלה, "אינה רואה שום קונפליקט" בין מדיניות זכויות האדם של הממשלה שלה וחתימת עסקות סחר עם דיקטטורה, שלטון מדכא שמענה אסירים, רודף הומוסקסואלים, ומוביל בהוצאה להורג בתליה של מעוטים.

"אם שוודיה באמת דואגת לזכויות אדם, הם לא צריכים להעצים משטר שמתאכזר לאזרחיו ומבצע רצח עם בסוריה; ואם אכפת להם מזכויות נשים, אז שרות מלכתחילה לא צריכות להישלח לאיראן שונאת הנשים", אמר הלל נוייר, מנכ"ל UN Watch.

הממשלה כעת סופגת מתקפת ביקורת חריפה מצד מפלגות מרכז ומחוקקים שוודים מהשמאל, שטוענים כי על השרים היה לדחות את "האפרטהייד המגדרי."

"הן מגיעות לארצי", אמרה אלינג'אד לאחרונה בפרלמנט האירופי, "והן מתעלמות ממיליוני הנשים ששולחות אלי את תמונותיהן ומסכנות את חייהן רק בכדי להישמע. ו[הפוליטיקאיות האירופאיות] עומדות מחויכות, עוטות חיג'אב, ואומרות שזה עניין תרבותי- זה שגוי".

שרת המסחר אן לינד, שומרת הסף של "מדיניות החוץ הפמיניסטית", מהדרת בגלימה שחורה

שרת המסחר אן לינד, אחת משלושת השרים השוודים המפקחים על "מדיניות החוץ הפמיניסטית" מטעם המדינה, החליטה מרצונה החופשי להתכסות במעיל שחור ארוך, הדומה לצ'אדור, וזאת בנוסף לכיסוי שערה עם חיג'אב כמתחייב בחוק. כך היא נראתה בעת פגישתה עם הנשיא רוחאני, ובהמשך חתמה על הסכמים רבים עם נציגי המשטר התיאוקרטי.


במאמר שפורסם בגרדיאן, סגן ראש הממשלה לובין, הציבה את המדיניות שוודית כמנוגדת לזו של הנשיא דונלד טראמפ, ואמרה שהעולם "צריך מנהיגות חזקה למען זכויות נשים" וש"שוודיה מגלמת תפקיד חשוב במשחק הזה" היא הוסיפה כי "מדינות רבות יכולות ללמוד שיעור חשוב מזה".

למעלה ציוץ שלה שנועד להדגיש את הפוקוס של ממשלתה על זכויות נשים, בניגוד טראמפ.


UN Watch