על הגל: איראן זוכה במינויים נחשקים בתחום זכויות האדם באו"ם

עוד נבחרו: רוסיה, סין, סודאן, קובה, פקיסטן, טורקיה ומאוריטניה
 
ארגונים לא-ממשלתיים מוחים: "יום שחור לזכויות האדם"
אזרח איראני מובא לגרדום בעיר נאושר שבצפון המדינה ב-15 באפריל 2014. הוא ניצל ברגע האחרון. עם זאת רק בשנה האחרונה הוצאו להורג לפחות 369 איש על ידי הרשויות – מספר שיש המעריכים שהוא גדול בהרבה – ואשר מדרג את איראן כשנייה בעולם בהוצאות להורג לאחר סין. מזכ"ל האו"ם בן קי-מון נזף לאחרונה בנשיא איראן חסן רוחאני על שכשל לשפר את זכויות אזרחיו, בניהן גם השיעור הגובה של ההוצאות להורג.
 
ג'נבה, אפריל 2014 – האומות המאוחדות בחרו ברפובליקה המוסלמית האיראנית, וביותר מתריסר משטרים מדכאים אחרים לוועדות בכירות האמונות
על הגנת זכויות הנשים ועל פיקוח ארגוני זכויות האדם.
למרותהודעת הגינוי התקיפהשהוציא מזכ"ל האו"ם על מצב זכויות האדם באיראן – בו דיווח לאחרונה כיצד נשים באיראן "נתונות לאפליה המושרשת הן בחוק והן בפרקטיקה היומיומית" וכיצד "פעילות לזכויות נשים ממשיכות להירדף ולהיכלא" – המועצה הכלכלית חברתית של האו"ם [ECOSOC] שבניו-יורק בחרה באיראן לכהן כאחת מ-45 המדינות החברות בוועדה למעמד האישה, הגוף הבין-ממשלתי המרכזי המוקדש להגנה על זכויות הנשים.
גינאה המשוונית הייתה בין הדיקטטורות הנוספות שנבחרו לפאנל הגלובאלי בנושא השוויון המגדרי.
בינתיים, בבחירות נפרדות, בחר האו"ם שוב לתגמל את איראן וצירף אותה כחברה בוועדה המרכזית לארגונים לא-ממשלתיים. הוועדה, המונה 19 מדינות בלבד, נחשבת לנחשקת ביותר שכן היא הופכת ממשלות ל'שומרות הסף' המבקרות את פעילות ארגוני זכויות האדם המבקשים לעבוד מתוך הארגון העולמי -ובכך מעניקה למדינות את הכוח להשתיק ביקורות נגדן.
מפירות זכויות אדם נוספות שנבחרו לשבת בפאנל כוללות את אזרבייג'ן, סין, קובה,מאוריטניה משעבדת העבדים, רוסיה וסודאן, שמנהיגה, הנשיא עומר אל-באשיר מבוקש על ידי בין הדין הפלילי הבינלאומי באשמת רצח עם. כל המדינות הנ"ל הוכרזו כ"לא חופשיות" בסקר השנתי 2014 של ארגוןFreedom House.
בורונדי, גינאה, ניקרגואה, פקיסטן, טורקיה, וונצואלה ששומנו כ'בעייתיות' ורק "חופשיות חלקית" על ידי ארגוןFreedom House, נבחרו גם הן.
ההשלכות הצפויות: כיצד תשפענה הבחירות על הארגונים הלא-ממשלתיים?
 
ארגוןISHR הזהירבתחילת חודש אפריל כי כישלון המדינות הדמוקרטיות בטיפול בנושא משמעו ש"החברות בוועדות תוחמר במהלך הקדנציה הבאה" ותפגע באופן אנוש בחופש הארגונים הלא-ממשלתיים.
לצד זאת, הארגון שיבח את בחירתן של יוון, ישראל, דרום אפריקה, אורוגוואי וארה"ב, מדינות אותןדירגכ"מועמדות חזקות התומכות בחברה האזרחית", אך אלו יהוו כעת רק אופוזיציה מזערית.
ארגונים לא-ממשלתיים שכבר פועלים מתוך האו"ם נגד הדיקטטורות המרכזיות נמצאים כעת בסכנה גוברת.
במהלך חודש מרץ, כפישדווח בסדרת מאמרים בניו יורק טיימס, קצין ביטחון של האו"ם הגן על נציגתUN Watch, ביתו של מתנגד המשטר הסיני הכלואוואנג בינג זאנג, מפני ניסיון ריגול של ארגון לא-ממשלתי סיני הנתמך הלכה למעשה על ידי השלטונות בבייג'ין.
וכעת, אותה הוועדה שאמונה לשפוט את התלונה שהגשנו נגד הארגון הסיני המסוכן נשלטת יותר מאיי פעם על ידי סין הקומוניסטית, רוסיה של פוטין ובנות בריתן הלא דמוקרטיות – המחזיקות ביותר מ-70% ממושבי הוועדה.
כשממנים את הפושעים לשופטים – שמים את הדין עצמו ללעג. התפקיד ההכרחי של החברה האזרחית בתוך הגוף העולמי הולך ונשחק, וקולו בסכנה להיות מושתק לחלוטין.
בחירות האו"ם האחרונות שאיישו משטרים כמו איראן, סודאן, ומאוריטניה – משטרים האונסים ומענים אסירים פוליטים, משעבדים נשים ומבצעים פשעים נגד האנושות מעבדות ועד רצח עם – מעבירות מסר טרגי כי המשחק הפוליטי רומס את זכויות האדם.
בכך שהוא מאפשר למציתים לתפוס את תפקידם של הכבאים, האו"ם מפנה את גבו למיליוני קורבנות מרחבי העולם הנושאים את עיניהם לגוף העולמי בתחינה להגנה בסיסית.
UN Watch