רוסיה שילמה 50 אלף דולר למומחה האו"ם שכתב דו"ח הקובע כי "רוסיה היא קורבן"

מר אידריס ג'זארי, "הדווח המיוחד של האו"ם על ההשפעה השלילית של צעדים חד-צדדיים על זכויות האדם".

ג'נבה, ספטמבר 2017 – לאחר שחוקר במועצת זכויות האדם של האו"ם הציג דו"ח המאשים את ארה"ב והאיחוד האירופי בהטלת סנקציות על רוסיה, שלדבריו מסתכם ב"צעדים כפויים חד-צדדיים ", UN Watch נטלו את רשות הדיבור על מנת לאתגר את הדווח המיוחד, שגריר אלג'יר לשעבר, אידריס ג'זארי, בעניין האתיקה של קבלת 50,000 דולר מרוסיה בשנה שעברה עבור החקירה שלו, כפי שנחשף בדו"ח שפורסם לאחרונה. (ראה בהמשך).

הדו"ח של האו"ם "קובע טענה מדהימה שממשלת רוסיה וולדימיר פוטין הינם קורבנות של הפרות זכויות אדם, וכי המבצעים הם האיחוד האירופי וארצות הברית", אמר הלל נוייר, מנכ"ל UN Watch, ארגון זכויות אדם- לא ממשלתי.

רוסיה אימצה מיד את הדו"ח, ואמרה כי מוסקבה "דוחה באופן גורף צעדים כפויים חד-צדדיים", הכוללים "ענישה קולקטיבית "ו"הפרה את הסטנדרטים של המשפט הבינלאומי ושל זכויות האדם הבסיסיות".

הנציג הרוסי אמר כי "הסמכות היחידה להטלת סנקציות צריכה להיות מועצת הביטחון של האו"ם". הסנקציות הוטלו "בעקבות הזכות הלגיטימית של אזרחי קרים לממש את זכותם להגדרה עצמית."

ונצואלה, קובה וסין הן חברות במועצה שבה חברות 47 מדינות, והצליחו להשפיע על מינוי מומחים ידידותיים למשטרים שלהם.

ארגון UN Watch הביע דאגה נוכח קיומו של דיון "קבוע" אחר הצהריים בנושא סנקציות מערביות נגד מתעללים בזכויות האדם. הפאנל כולל את ג'זארי ושני מומחים נוספים שמונו על ידי מייסד קרן קובה-קדאפי, ז'אן זיגלר, ואלפרד דה זיאס, גיבורם של מכחישי השואה – יחד עם שגריר ונצואלה, ופעיל פרו-רוסי בבלארוס. מנהל הישיבה הינו השגריר המצרי.

 

#####

הצהרת מועצת זכויות האדם של האו"ם
נמסר על ידי הלל נוייר, מנכ"ל האו"ם
14 בספטמבר 2017

מר ג'זארי, תודה שבאת היום כדי לענות על שאלות בנוגע לדו"ח שלך על רוסיה.

פעילי זכויות אדם עבדו קשה כדי לראות את הקונגרס האמריקני חוקק את חוק מגניצקי, המטיל סנקציות חמורות על פקידי הממשל הרוסי, המעורבים בכליאתו והריגתו של סרגיי מגניצקי, חושף השחיתות האמיץ.

מר ג'זארי, אני מבולבל, הגשת דו"ח אשר, במהותו, קובע את הטענה המדהימה שממשלת רוסיה וולדימיר פוטין הם קורבן – שהקרמלין הוא קורבן להפרות זכויות אדם, וכי המבצעים הם האיחוד האירופי וארצות הברית.

מר ג'זארי, אני מבולבל עוד יותר מכך שכתבת דו"ח שלם בנושא הכיבוש של רוסיה באוקראינה, אבל לא הזכרת כלל את המילים השטח הכבוש. בעוד שאתה אומר, בהערה 1, כי אתה ממשיך את השפה של החלטה 71/205, אנו מנצלים את הזדמנות זו כדי להזכיר לך שכל המומחים של האו"ם, למעשה, מתייחסים במופרש בהחלטה זו ל "שלטונות הכיבוש הרוסי" ו "וגינוי הכיבוש הזמני של חלק משטחה של אוקראינה".

מר ג'זארי, יש לי בעיה אחת אחרת, והיא רצינית. קראתי את דו"ח המועצה 34/34/Add.1, תחת הרשימה שכותרתה "תמיכה חיצונית שקיבלו בעלי תפקיד", אתה מופיע בעמוד 37 כמי שקיבל, במהלך השנה האחרונה, סכום של 50,000 $ – מרוסיה.

מר ג'זארי, אתה יכול בבקשה להבהיר לנו:

(א) האם קיבלת את הכספים הרוסים לפני או אחרי שכתבת את הדו"ח הזה, שבו אתה מתאר את רוסיה כקורבן זכויות אדם?

(ב) האם שקלת את ההשלכות האתיות, ואת הופעתו של מומחה של האו"ם שקיבל כסף – 50,000 דולר – ממדינה אחת בלבד, ולאחר מכן ביקר רק באותה מדינה, כדי לכתוב דו"ח שאומץ בחום על ידי ממשלתה, כפי ששמענו זה עתה?

לסיום, ב- 11 באוגוסט, אמרת שהסנקציות על פקידים בוונצואלה "החריפו את המצב", ודיברת על מחסור מזון ותרופות. אבל למה לא הזכרת שמדובר במדיניות קטסטרופלית של ממשלת ונצואלה שגרמה למחסור הזה מלכתחילה?

אני מודה לך.

[אדון ג'זארי השיב כי הוא לא יגיב ל"התקפות זלזול ".]

______

צילום מרשימת האו"ם (עמ' 37) המונה את הדווח המיוחד אידריס ג'זארי כמי שקיבל 50,000$ מרוסיה:

UN Watch