גיבור: שגריר מקסיקו באונסק"ו מוחה כנגד ההחלטה האיסלאמיסטית על ירושלים, ומסתכן בפיטורים

andreas-hero

מאת הלל נוייר

אנדרס רומר סלומינסקי, השגריר החדש של מקסיקו באונסק"ו בפריז, הוא לא רק דיפלומט, פרשן פוליטי, עו"ד, כלכלן, מייסד צוות חשיבה, מחברם של 16 ספרים ושני מחזות עטורי פרסים.

הוא גם גיבור.

ביום חמישי האחרון בעת הצבעתם של 58 נציגי מדינות הוועד המנהל של אונסק"ו על ההחלטה הערבית המכחישה את הקשר היהודי להר הבית והכותל המערבי – על ידי שימוש במונחים אסלאמיים בלבד לאתרים הקדושים ביותר ליהדות- מקסיקו הייתה אחת מ- 24 מדינות שהצביעו בעד המסמך ההרסני. (לניתוח המלא ופרשנות של UN Watch)

עם זאת השגריר רומר, יהודי, עזב את האולם. מצפונו לא אפשר לו למלא אחר הוראת ממשלתו לתמוך בהחלטה השערורייתית; אחד מסגניו הצביע במקום. (ראה בהמשך כיצד מקסיקו מנסה להכחיש כי אלו הוראותיה).

משרד החוץ של מקסיקו החזיר את רומר- בן ה-52- איש אשכולות וגאון– למקסיקו סיטי "להתייעצויות".

רומר אמר שהוא שוקל לפרוש, אך לאחר התייעצות עם שגרירים ממדינות אחרות, החליט להישאר בתפקידו.

עם זאת כרמל שאמה-כהן, שגריר ישראל באונסק"ו אשר שבח את רומר, טוען כי הדיפלומט המקסיקני כיום בסכנה "ויתכן ועמדתו המצפונית תביא להחזרתו הביתה ופיטוריו".

בפוסט פייסבוק, בערב חג הסוכות השגריר הישראלי העלה תמונה של שני הדיפלומטים עומדים יחד בסוכה בשגרירות ישראל.Andrés Isaac Roemer Slomianski, Mexico's ambassador to Mexico, with Israeli ambassador Carmel Shama-Hacohenמשמאל לימין: אנדרס יצחק רומר סלומינסקי, שגריר מקסיקו לאונסק"ו, עם שגריר ישראל כרמל שאמה-הכהן. "יתכן ועמדתו המצפונית תביא להחזרתו הביתה ופיטוריו"

בסוכת השגרירות בפריז עם אנדראס שגריר מקסיקו לאונסק"ו, שקיבל הנחיה להצביע בעד הפלסטינים וכיהודי מצפונו לא אפשר לו להצביע בעד התעלמות מהקשר ההיסטורי והדתי להר הבית והכותל, (לתשומת לב כל המפקפקים במשמעות ההחלטה) קם ויצא מהאולם עם תחילת ההצבעה ואחד מסגניו הצביע.
********
אנדראס שגריר שרק הגיע הקיץ לפריז ויתכן ועמדתו המצפונית תביא להחזרתו הביתה ופיטוריו, בכל מקרה נאחל לו חג שמח ושאפו על אומץ הלב.

שאמה-הכהן הודה לרומר על עמדתו במכתב ששלח אליו כבר ביום שישי, יום לאחר ההצבעה, ודחק בו שלא יתפטר.

letter-from-carmel-shama-cohen-good-quality

במכתב, שהעתק ממנו הגיע לידי ארגון UN Watch (לעיל), שאמה-הכהן כתב כי "באופן אישי התרגש" לראות את רומר "יוצא מהחדר בעת ההצבעה על מנת להימנע מהצבעה שהיא נגד צו מצפונך".

הכהן כתב: "אני רוצה להביע את הערכתי העמוקה שלי לעזרתך בייעוץ והדרכה. נוכחותך כחבר מוערכת מאוד ומבורכת. אני מצפה להמשיך לעבוד יחד איתך בעתיד.

"יתר על כן, אני סבור ששיקולך להתפטר מתפקידך הנו מוקדם וטרם זמנו [כך במקור]. אני בטוח כי אתה תהיה נכס אדיר למקסיקו וידיד לישראל".

במקסיקו סיטי מנסים להכחיש כי אלו ההוראות, מטילים דופי במהימנות רומר- תכתובות דואר אלקטרוני מוכיחים אחרת

באופן מוזר, מקורות במשרד החוץ של מקסיקו, מצוטטים בעיתון Reforma y El Norte, וטוענים כי מנסים להפוך את השגריר רומר לשעיר לעזאזל להצבעה השערורייתית של מקסיקו בעד ההחלטה של אונסק"ו.

מקורות ממקסיקו סיטי טענו כי רומר הצביע "ללא התייעצות עם סגן השר האחראי ליחסים רב-צדדיים וזכויות אדם, ומבלי לקחת בחשבון שמדינות כמו צרפת, ספרד וארגנטינה ישנו את העמדה המסורתית שלהן ויבחרו להימנע".

כל זה הופרח לחלוטין על ידי פרסום הדוא"ל שדלף, על ידי Enlace Judío, אשר מפרט את הוראותיו של משרד החוץ המקסיקני לתמוך בהחלטה, בתוספת הצדקות רבות המבקשות להראות כיצד הטקסט השתפר מאז הגרסה המוקדמת באפריל.

 

Share

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

Recent

UN Watch