הפלסטינים נחלו תבוסה באונסק"ו: איבדו את צרפת, האיחוד האירופי, הודו ואפריקה

sudan

הנציג של סודן במושב ועד המנהל של אונסק"ו ה -200 בפאריז השבוע
סודן שנתנה חסות משותפת להחלטה הנה רק אחת מתוך 24 מ- 58 מדינות חברות שתמכו בה

 מאת הלל נוייר

למרות ההכחשה השערורייתית של הקשר היהודי והנוצרי ההיסטורי לירושלים כפי שעולה בהחלטה האיסלאמיסטית בנוסח הפלסטיני שאומצה על ידי חברי הוועד של אונסק"ו העובדה היא שהפלסטינים ספגו תבוסה משמעותית בזירה הבינלאומית.

כל חבר מדינה באונסק"ו שנכשל להתנגד בתוקף לטקסט המסית, מוסרית צריך להתבייש בעצמו, בעולם הריאל פוליטיק של האו"ם ההחלטה בין להצביע בעד או להימנע מדברת בפני עצמה, ועלולה להכות גלים ביחסים דיפלומטיים עם המדינות המשפיעות. כל שיקול בהצבעה נעשה בזהירות כאינדיקציה לתמיכה בברית פוליטית.

צרפת איננה מובילה יותר את המחנה האנטי- ישראלי: החלטת צרפת להימנע בהצבעה הוא שינוי משמעותי בעמדה הייחודית שלה כלפי העוינות של אונסק"ו. אולי מפני שהיא מבוססת בפריז, האסטרטגיה הצרפתית בסוכנות האו"ם לחינוך, מדע ותרבות הנה פייסנית כלפי המדינות הערביות, האסלאם וקבוצות העולם השלישי מעצם היותה דמות מובילה בגוש האנטי-ישראלי. בשנת 2011, למשל, צרפת הובילה קמפיין אגרסיבי נגד ארה"ב וישראל על-ידי הפצרות במשלחות של אונסק"ו להכיר ב-"פלסטין" כמדינת חברה, מהלך קטסטרופלי שהובילה לקיצוץ מטורף בכספי אונסק"ו, בתכניות וצוות,לאחר שבוושינגטון על פי החוק בארה"ב קיצצו מיליונים מכספי המימון. בשנת 2012, ההצבעה צרפתית היה עוד יותר אנטי-ישראלי מזו של משטרים כמו סוריה של אסד, רוסיה וונצואלה.

מה פריז מקבלת בתמורה? כנראה הרבה דברים עליהם לעולם לא נדע, אבל לפחות דבר אחד היה נגלה בפומבי. כאשר כוחות צרפתים הפציצו מוסלמים במאלי, אונסק"ו העניקה  לנשיא פרנסואה הולנד פרס שלום עבור הפעולה הצבאית שלו: "לאחר שהעריך את הסכנות ואת ההשלכות המצב באפריקה, חבר השופטים העריכו את הסולידריות הצרפתית כלפי כל עמי אפריקה".

מה שהשתנה היום כנראה טמון בזעם שהביעו ישראל ותומכיה בעקבות התמיכה הצרפתית באפריל בטקסט קנאי הכולל האשמות שישראל "כורה קברים יהודיים מזויפים" מנהיגי צרפת – מה שהניע את מנהיגי צרפת להתנצל, והשפיעו על התעתוע במדיניות החוץ בהצבעה. אם השינויים המתגבשים, ברמאללה עוד יגלו את החסרונות של ההחלטה הזו.

הודו מאשרת את התקרבות מודי- ביבי: באופן מסורתי הודו העניקה גיבוי מלא להחלטות ערביות חד צדדיות שיועדו נגד ישראל באו"ם, הסיבה לכך טמונה היסטורית בתפקידו של נאצר בהקמת ארגון המדינות הבלתי מזוהות, ובשל אוכלוסייתה הכוללת יותר מ -170 מיליון מוסלמים. מגמת ההתקרבות התמידית לישראל בעשור האחרון הואצה והגיעה לכינונם של יחסים חמים חסרי תקדים תחת ראש הממשלה נרנדרה מודי. הודו נמנעה בשנת 2015 בהצבעה על החלטה אנטי-ישראלית משמעותית במועצת זכויות האדם של האו"ם, שקראה לאמץ את הממצאים השקריים של חקירה מוטה למלחמת חמאס-ישראל 2014, אבל בניו דלהי התעקשו כי זה נבע מסיבות טכניות הקשורות אך ורק לה בשל התנגדותה העקרונית לבית הדין הפלילי הבינלאומי. מאז 2014, עיתוני הודו מנהלים ספקולציות על "שינוי טקטי" במדיניות החוץ של המדינה, לפיה מודי ממשיך במגמת השינוי "הצבעת תמיכה של הודו בעד ההחלטה הפלסטינית באו"ם היא עוד אחת מההימנעויות". ההצבעה היום מהווה אינדיקציה משמעותית שמשהו סוף סוף משתנה. כמו כן ראוי לציון: כי שכנתה של הודו סרי לנקה עברה ממחנה הבעד לנמנעת, מה שעשוי להיות הפעם הראשונה עבור מדינה זו.

עבאס איבד את שוודיה ויתר מדינות האיחוד האירופי: בחודש אפריל השנה, בעוד הוגשה החלטת אונסק"ו דומה אך נוקשה יותר, שוודיה- אחת ממדינות האיחוד האירופי הפרו-הפלסטיניות הצטרפה לצרפת, ספרד וסלובניה ומחאה כנגד טקסט קנאי הכולל האשמות שישראל "כורה קברים יהודיים מזויפים" בירושלים. כל מדינות האיחוד האירופי בחרו להימנע. אף עלי פי כן יש להבהיר, כי האיחוד האירופי מצביע באופן תדיר נגד ישראל בעצרת הכללית במועצה לזכויות אדם, ונמנעים רק מדי פעם, אבל ההצבעה של היום אינה מהווה חדשות טובות ברמאללה, על אף הצהרותיהם האחרות.

הציר האפריקאי: כאשר ראש ממשלת ישראל נתניהו ביקר באפריקה, הניו יורק טיימס דיווח כי הוא ליקט קולות לאו"ם. ובכן, הוא כנראה אכן מצא אותם: מדינות אפריקה שמדרום לסהרה נמנעו מהחלטת אונסק"ו של  (שבע: גינאה, טוגו, קמרון, חוף השנהב, גאנה, קניה, אוגנדה) מנגד הצביעו עם הפלסטינים (שש: צ'אד, מוזמביק, ניגריה, סנגל, דרום אפריקה, סודאן), כפי שציין קינון הרב מהג'רוזלם פוסט. מנכ"ל משרד החוץ היוצא דורי גולד, שמילא תפקיד בחיזוק קשריה של ישראל עם גינאה, בירך את מה שכינה מגמה חדשה.

האם זה צעד ראשוני פרו- ישראלי מצד נשיא ארגנטינה?
למרות שנשיא ארגנטינה הפרו-ישראלי מאוריסיו מאקרי נבחר כבר כמעט לפני שנה, לא נראתה כל שינוי מדיניות גדולה באו"ם. המהלך של ארגנטינה להימנע עשוי להיות עדות ראשונה של גישה חדשה מבואנוס איירס.

לא, אין פרס מוסרי על הימנעות מהחלטה מסיתה שנוצרה על ידי דיקטטורות המעוותות את רעיון זכויות אדם וחופש דת בפרט. אבל כל השינויים הנראים לעיל יצוינו בהחלט בירושלים, ברמאללה, ובמקומות אחרים. בין אם אלה אכן הפכו למגמה ימים יגידו.

UN Watch