25 ארגונים לא ממשלתיים ובראשם UN Watch הכריזו על פרס האומץ לועידת ז'נבה 2016

קואליציה של 25 אירגוני זכויות אדם לא ממשלתיים, ובראשם UN Watch, הכריזו על מנהיגי האופוציזיה בוונצואלה האסורים בכלא אנטוניו לדסמה ולאופלדו לופס כזוכים בפרס האומץ היוקרתי שיוצג בועידת ז'נבה לזכויות אדם, סובלנות ודמוקרטיה שתערך ביום שלישי.
מספר ימים לפני שיתאספו מנהיגי העולם בז'נבה לפתיחת המושב ה- 31 של המועצה לזכויות האדם של האו"ם, ב- 23 בפברואר קואליציה של מתנגדי משטר יגיעו לז'נבה בחסות UN Watch ו24 מהאירגונים הלא ממשלתיים אשר ישימו באור הזרקורים את מצב זכויות האדם בסין, קובה, קוריאה הצפונית, אריתריאה, רוסיה, ערב הסעודית, טורקיה וונצואלה ועוד.

               

ז'נבה, 18 בפברואר 2016 – יומיים אחרי שוונצואלה הגישה כתב אישום באשמת קשירת קשר להפיכה אנטוניו לדסמה- ראש העיר של קראקס, בן 60,  אשר נמצא במעצר בית בגין התנגדות לנשיא ניקולאס מאדורו-קואליציה בינלאומית של 25 אירגוני זכויות אדם לא-ממשלתיים הודיעו כי לדסמה ומנהיג האופוזיציה הכלוא לאופולדו לופס זכו במשותף בפרס האומץ היוקרתי של ועידת ז'נבה לזכויות אדם, סובלנות ודמוקרטיה, וכי הם מייצגים את כלל האסירים הפוליטיים של וונצואלה.

מיזי קפרילס, רעייתו של לדסמה, ובן משפחת לופס יקבלו באופן אישי את הפרס בטקס גדול שיערך ביום שלישי, 23 בפברואר 2016, במהלכו הם יפנו אל שגרירי או"ם, פעילי זכויות אדם ועיתונאים מכל רחבי העולם שישתתפו בועידת ז'נבה לזכויות אדם ודמוקרטיה המתקיימת אחת לשנה בפעם השמינית.

קפרילס ולופס נבחרו בשל "האומץ הבלתי רגיל שלהם להגנת החופש וזכויות אדם והם מהווים השראה לעולם כולו", אומר הלל נוייר, מנכ"ל UN Watch ושותף לאירגון הועידה ביחד עם האינטרנציונל הליברלי, הקרן לזכויות אדם ולמעלה מעשרים ארגוני זכויות אדם אחרים.

בשנה שעברה, בועידת ז'נבה 2015, פרס האומץ הוענק לבלוגר הסעודי הכלוא, ראיף בדאווי, וב- 2013 הוענק הפרס לעורך הדין העיוור, צ'ן גואנגצ'אנג, הסיני.

לדסמה נעצר בשנה שעברה במהלך פשיטה אלימה של המשטרה במשרדו, הוא נעצר והושלך לכלא. כעת הוא נתון במעצר בית בשל סיבות בריאותיות. כתב האישום הנגוע במניעים פוליטיים הוגש רק השבוע.

מנהיג האופוזיציה, לאופלדו לופס, נידון ל- 13 שנות מאסר בכלא בגין האשמות מפוברקות. כעת מלאו שנתיים שהוא מאחורי הסורגים תחת תנאים אכזריים.

האופוזיציה הנשלטת בבית הנבחרים הכריזה לאחרונה על מתן חנינה לכל האסירים הפוליטיים, מהלך שנדחה על ידי מאדורו.

.

תגובתה של ליליאן טינטורי, אשתו של לאופלדו לופס

"לאופלדו גאה בבחירתו בפרס יוקרתי זה, שניתן לו על ידי 25 ארגוני זכויות אדם שיתאספו באו"ם בז'נבה, ולקבל את הפרס בשם כל האסירים הפוליטיים בוונצואלה, שמוחזרים באופן בלתי חקי ובתנאים מאוד קשים", אמרה ליליאן טינטורי אשתו של לופס.

"אני מקווה שזה ישים באור הזרקורים את הרדיפה השיטתית של מי שמעיז להתנגד למשטר ומגן על החופש הדמוקרטי ושיגביר את הלחץ על משטר מאדורו להפסיק עם רדיפתם של יריבים פוליטים ולשחרורם של כל האסירים הפוליטיים", הוסיפה טינטורי.

 בחודש שעברה הטיימס הלונדוני דיווח שלטינטורי וחמותה נעשה חיפוש גופני הופשטו והושפלו בפני ילידיה כשבאו לבקר את לופס בכלא.

טינטורי מתעקשת שהיא לעולם לא תרים ידיים במאבק לשחרור בעלה.

 

תגובתה של מיזי קפרילס, אשתו של אנטוניו לדסמה

"אני מודה לועידת ז'נבה והקואליציה של 25 ארגוני זכויות האדם שחשבו על בעלי, הוא חש כבוד גדול מאוד מקבלת הפרס הזה. הפרס הזה מחזק את המחוייבות שלנו להמשיך להלחם עבור חופש לכל האסירים הפוליטיים ולמען הדמוקרטיה שלנו. בקבלת הפרס הזה, אנחנו חושבים על כל אזרחי וונצואלה שיקירהם סובלים מחוסר צדק מאחורי הסורגים", אמרה מיזי קפרילס אשתו של לדסמה, שתשא דברים בטקס הפתיחה של הועידה בפני האו"ם ביום שני ה- 22 בפברואר, וביום שלישי ה-23 בפברואר במושב פומבי.

ועידת ז'נבה שואפת להשפיע על שרי חוץ ימים ספורים לפני שהם מתכנסים

לפתיחת המושב העשירי של המועצה לזכויות אדם.

הועידה תערך במשך יומיים בה יציגו פעילים מובילים, אסירים פוליטיים לשעבר וקורבנות זכויות אדם מצפון קוריאה, סין, רוסיה, איראן ומשטרים מדכאים אחרים, במטרה להציב נושאים מרכזיים על סדר היום העולמי מספר ימים לפני שמזכ"ל האו"ם, באן קי-מון ושרי חוץ רבים מתאספים בז'נבה לפתוח את ישיבת של מועצת זכויות האדם של האו"ם שמציינת השנה עשור.

תוכנית

העדויות המשכנעות והמוחשיות ילחצו על נציגי מועצת זכויות האדם שלא לאפשר לפוליטיקה לדרוס את זעקות קורבנות זכויות האדם.

בין הדוברים:

·  סבטלנה זאליסצ'וק, חברת הפרלמנט האוקראיני ודמות מרכזית במחאת ה"אירו מיידן"
· יאנג ג'יאנלי, אסיר פוליטי לשעבר, סיני, ניצול הטבח בכיכר טיאנאנמן
·  ויאן דחיל, חברת הפרלמנט היזידית היחידה בעיראק ולוחמת עבור קורבנות דאע"ש
·  יאן אליהן קיזילהאן, פסיכולוג גרמני שמטפל בנשים שנפלו קורבן לדאע"ש
·  אנסאף היידר, אשתו של הבלוגר הסעודי הכלוא ראיף בדאווי (זוכה פרס האומץ של ועידת ז'נבה 2015)
·  אנסטסיה לין, מיס עולם קנדה 2015, ופעילה למען זכויות אדם בסין
·  ג'יגמה גולוג, נזיר טיבטי ויוצר סרטים ששוחרר לאחרונה מן הכלא
·  דריה סאפאי, לוחמת זכויות נשים באיראן
·  אורהאן קאמל סנגיז, עו"ד לזכויות אדם וכותב טורים
·  דניאל מקונן, עו"ד אריתראי לזכויות אדם ומשכיל שהוגלה.
·  לי יונג-גוק, שומר הראש לשעבר של הדיקטטור הצפון קוריאני, קים ג'ונג איל, שנמלט לדרום קוריאה
·  רוזה מריה פאיה, לוחמת זכויות אדם קובנית ובתו של מתנגד המשטר לשעבר אוסוולדו פאיה
·  פולינה נמירובסקיה, לוחמת זכויות אדם ברוסיה
·  ג'ואן הוי, עורכת מדד הדמוקרטיה ביחידת המידע של האקונומיסט 
·  לורד דיוויד טרימבל, חתן פרס נובל לשלום והשר הראשון של צפון אירלנד
·  כריסטופר וולקר, נשיא הקרן הלאומית לדמוקרטיה
·  ארווין קוטלר, שר המשפטים לשעבר של קנדה ועו"ד המייצג אסירים פוליטיים

 זו השנה השמינית, שהכינוס השנתי של ועידת ז'נבה זוכה לסיקור נרחב על ידי לה מונד, סי. אן. אן. , וערוצי תקשורת מובילים.

 

Share

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter

Recent

UN Watch