עשרת הפעולות הגרועות ביותר של האו"ם לשנת 2018- נבחר ע"י UN Watch

10. משטרו של מאדורו קיבל תשבחות ע"י עובד האו"ם לזכויות אדם בביקורו הראשון בוונצואלה

אלפרד דה זייס, "המומחה העצמאי בקידום סדר בינלאומי דמוקרטי ושוויוני של מועצת האו"ם לזכויות אדם". בספטמבר 2018, המשטר של מאדורו בוונצואלה קיבל לגיטימציה בדו"ח רשמי ע"י אלפרד דה זייס, "המומחה העצמאי בקידום סדר בינלאומי דמוקרטי ושויוני של מועצת האו"ם לזכויות אדם". כאשר UN Watch קיבלה דיווח בזמן הביקור של זייס בוונצואלה- כאשר הוא פרסם תמונות תעמולה שהראו לכאורה שלאזרחי ונצואלה הגוועים ברעב יש שפע של אוכל- תוצאות הדו"ח שלו טייחו לגמרי את הפשעים של מאדורו, כאשר המונח "אסיר פוליטי" לא הופיע בשום מקום, ומתנגדים גיבורים כמו לאופולדו לופז ואנטוניו לדסמה נחשבים למחרחרי מלחמה. לפי הדו"ח של זייס, האשמים בוונצואלה הם לא מאדורו ועושי דברו, אלא ארגון הסחר העולמי, הבנק העולמי, קרן המטבע הבינלאומית, תאגידים בינלאומיים ומספר ארגוני שתדלנות כגון הקומפלקס הצבאי-תעשייתי -פיננסי", כמו כן "אמנות להשקעות בילטרליות, הסכמי סחר חופשי, סוכנויות דירוג אשראי, קרנות נשר, חרם וכפייה חד צדדית." מאדורו מקבל כרטיס חופשי, מכיוון שעבור זייס, זה "ממשל דמוקרטי נבחר" ש"מחזיק בלגיטימציה" ו"רק הם יכולים להגן בצורה אפקטיבית על זכויות האדם של האנשים שנמצאים תחת סמכות השיפוט שלהם וליישם שינוי." הפתרון לקטסטרופה של וונצואלה נמצא ב"משא ומתן אמין בין הממשלה לאופוזיציה, סיום המלחמה הכלכלית והסרת הסנקציות" נגד המשטר הנפשע של מאדורו. Amnesty International ו-Human Rights Watch, הארגונים הלא ממשלתיים המשפיעים ביותר במערכת האו"ם לזכויות אדם, סירבו לבקר את זייס.


9. האו"ם בוחר בטורקיה בהנהגתו של ארדואן לפקח על פעילי זכויות אדם

בינואר 2018, האו"ם בחר במשטר של טורקיה בהנהגתו של ארדואן– שעצר, כלא והוציא להורג פעילי זכויות אדם, עיתונאים ומתנגדים- כסגן יו"ר בוועדת האו"ם לפיקוח על ארגונים לא ממשלתיים, שמסמיכה ומפקחת על הפעולות של קבוצות זכויות אדם באו"ם.


8. קובה הורשתה לרמות בביקורת זכויות האדם של האו"ם, עם מאות הגשות מזויפות

במאי 2018, קובה לעגה לביקורת החובה של האו"ם לזכויות אדם בכך שהגישה מאות הגשות מזויפות של ארגונים לא ממשלתיים המשבחים את ההשגים בתחום זכויות האדם של הממשל המדכא שלה, כולל מ"הפדרציה הקובנית לספורט כלבים"." קובה השתלחה ב-UN Watch על כך שחשף את התרמית, ועל ארגון Freedom House על כך שעזר לארגן עדות של פעילי זכויות אדם בשולי ביקורת האו"ם, כולל רוזה מריה פאיה.


 


7. האו"ם בוחר בערב הסעודית ל-3 גופי או"ם שונים למען זכויות נשים


בשנת 2018, ערב הסעודית, שנחשבת בעיני רבים לבעלת המשטר המיזוגני ביותר בעולם, הבטיחה לעצמה מיקומי מפתח בשלושת הגופים המרכזיים למען זכויות נשים של האו"ם. ראשית, במרץ 2018, ערב הסעודית קבלה את תפקידה בוועדת האו"ם למעמד הנשים– דבר שהתאפשר בעזרת הקולות של בלגיה, אירלנד ושוודיה – בזכות בחירות שנערכו שנה קודם לכן ונחשפו ע"י UN Watch. שנית, באפריל 2018, נבחרה ערב הסעודית לוועדת המנהל של נשים באו"ם, הידועה גם כגוף לשויון מגדרי והעצמת נשים. שלישית, ביוני 2018, המועמד של ערב הסעודית זכה במושב בוועדת האו"ם למיגור האפליה נגד נשים, גוף מקצועי המונה 23 חברים הבודק את יישום האמנה בדבר מיגור של כל צורות של אפליה נגד נשים, בודק דוחו"ת של מדינות ומאמץ המלצות, מקבל תלונות מיחידים או קבוצות בנוגע להפרה של זכויות המוגנות תחת האמנה, פותח בחקירות במקרים חמורים או סיסטמטים של הפרות זכויות נשים ומנסח המלצות כלליות בנוגע לאמנה.


6. פקידי האו"ם המטפלים בזכויות אדם שותקים לגביי התקפת איראן על מפגינים


בתחילת ינואר 2018, האו"ם המשיך להתעלם מהדיכוי האלים של איראן נגד המוני מתנגדים שהתחיל כמה ימים קודם לכן. הציוץ של UN Watch שמעלה את השאלה האם האו"ם בכלל דיבר לטובת הגנת קורבנות איראן, הפך לוויראלי עם 9,000 שיתופים של הציוץ ו-15,000 לייקים. רק לאחר מכן, נאלץ מנהל זכויות האדם של האו"ם, זייד אל-חוסיין, להוציא הצהרה הקוראת לרשויות של איראן לכבד את זכויות המפגינים והעצורים.


5. האו"ם בוחר במשטרים של אריתריאה, סומליה וקמרון למועצת האו"ם לזכויות אדם


הציוץ של הלל נוייר: החברים הנוכחים של מועצת האו"ם לזכויות אדם לשנת 2018 כוללים את: עיראק, קובה, סין, קטאר, אנגולה, בורונדי, פקיסטן, וונצואלה, קונגו, אפגניסטן, ערב הסעודית, איחוד האמירויות.
החברים החדשים שנבחרו ב-12 באוקטובר למועצת האו"ם לזכויות האדם כוללים את: אריתריאה, בחריין, סומליה, קמרון, פיליפינים, בנגלדש.
באוקטובר 2018, האו"ם הפר את חוקיו בכך שבחר במפירי זכויות אדם הידועים לשמצה למועצת 47 המדינות לזכויות אדם. UN Watch חשף את הסקנדל ב דו"ח משותף עם הקרן למען זכויות האדם ומרכז ראול ולנברג לזכויות אדם. הדו"ח בלט במאמר מרכזי בעיתון הגרדיאן– עם הכותרת "מדוע המפירים הגדולים בעולם מצטרפים למועצת זכויות האדם של האו"ם?"- וצוטט ע"י עיתונים נוספים ברחבי העולם. סדרת הציוצים של UN Watch בנוגע לחברות במועצת האו"ם לזכויות האדם שותפה 9,000 פעם.


4. העצרת הכללית של האו"ם גינתה את ישראל 21 פעמים, אך נכשלה בגינוי חמאס אפילו פעם אחת

בשנת 2018, העצרת הכללית של האו"ם גינתה את ישראל יותר פעמים מכל שאר העולם יחד. היו 21 החלטות חד צדדיות לגבי ישראל, ובו זמנית 6 על שאר 192 מדינות העולם, עם החלטה אחת המבקרת את פעולותיהן של איראן, סוריה, צפון קוריאה, רוסיה בחצי האי קרים, מיאנמר ואת ארה"ב על האמברגו על קובה. נעשו מאמצים של ארה"ב באסיפה הכללית לגינוי של חמאס או תיקונים כדי שקובה תישא באחריות של הפרת זכויות האדם על ידה, שניהם נכשלו.
כל ההחלטות לשנת 2018 שאומצו ע"י העצרת הכללית של האו"ם: ישראל-21, איראן-1, סוריה-1, צפון קוריאה-1, רוסיה-1, מיאנמר-1, ארה"ב-1, אלג'יריה-0, סין-0, חמאס-0, עיראק-0, פקיסטן-0, קטאר-0, ערב הסעודית-0, סומליה-0, טורקיה-0, וונצואלה-0, זימבבווה-0.


3. תשבוחות לסין וערב הסעודית על הישגיהן בנושא זכויות האדם בביקורות של האו"ם


בביקורות שערך האו"ם לסין וסעודיה על הישיגהן בנושא זכויות האדם – אשר קן רוט, מארגון Human Rights Watch הבטיח שיהיו "מחמירות"- הביקורות כללו למעשה תשבחות על הישגיהן בנושא זכויות האדם. סעודיה זכתה לתשבוחות מ-75% מהנציגים, ואילו סין האפילה על הישג זה בקבלת תשבחות מ- 86% מהדוברים בזמן הביקורת. UN Watch חשף את התהליך כרמאות, כפי שדווח בעיתון The Washington Times: "האו"ם משבח את ערב הסעודית על זכויות נשים".


2. נציג של האו"ם משדל לדיקטטורה הגרועה ביותר כנגד הסנקציות המערביות

באוקטובר 2018, מומחה האו"ם לזכויות אדם, אידריס ג'זאירי, לשעבר נציג אלג'ריה באו"ם, הציג דו"ח לאסיפה הכללית של האו"ם, בו הוא מוחה על "אמברגו הידע" המונע מאיראן וצפון קוריאה לשלוח את אנשיהם ללמוד פיסיקה גרעינית באירופה. לא נראה שאכפת לו ששתי המדינות, שאיימו על מדינות אחרות, הואשמו בפעולות בלתי חוקיות לבניית פצצה גרעינית. בנאומו, התבטא בשמם של בלרוס, קובה, איראן, צפון קוריאה , קטאר, רוסיה, סודאן , ונצואלה, זימבאבווה, תימן וסוריה, וטען שהממשלים הינם קורבנות של הפרות זכויות אדם שנובעות מן הסנקציות המערביות. מוקדם יותר ב-2018, הוציא ג'זאירי הצהרה לאחר ביקורו בסוריה- "בהזמנת ממשלת סוריה"- וטען שמשטר אסד הוא קורבן מיוחד.
 


1.סוריה בהנהגת אסד משמשת כיו"ר הפורום של האו"ם לפירוק מנשק


במאי, סוריה בהנהגת אסד, משטר הידוע בנטייתו לשימוש בנשק כימי כנגד אזרחיו, החלה בתפקידה כנשיאת הועידה הנתמכת ע"י האו"ם בנושא פירוק נשק, העוסקת באמנה לאי-הפצת נשק גרעיני ובאמנות הגלובליות לאיסור השימוש בנשק ביולוגי וכימי ובאמנה הכוללת לאיסור ניסויים . הדו"ח והפניה של UN Watch הציתו סופת אש גלובלית. הסקנדל הועלה בתקציר העיתונות של מחלקת המדינה של ארה"ב- וגרם לביקורת של הדוברת הת'ר נאוארט, הנציגה הבאה של ארה"ב באו"ם- ודווחה ברחבי העולם, כולל ב- The Associated Press, EFE Brasil, Daily Mail, Lalibre.be, de Volkskrant, Aftonbladet, ntv Nachichten, Tagesspiegel, New York Post, CNSNews.com, RFE/RL.
ההתנגדות מצד UN Watch הובילה לתוצאות. בזמן שכמנהג דיפלומטים מברכים כל מדינה שמשמשת כיו"ר כנס האו"ם, אפילו דיקטטורות, כשסוריה לקחה את המושכות במאי, הוביל הקמפיין של UN Watch לעזיבתה של ארה"ב ולגינוי המשטר ע"י נציגי השוק האירופי המשותף, גרמניה, צרפת, קנדה והולנד. ארה"ב קוראת לסוריה לסגת מתפקידה, בטענה שאין לה "לא אמינות ולא הרשאה מורלית להנהיג ועדה העוסקת בפירוק מנשק". בריטניה הוקיעה את נשיאותה של סוריה. גרמניה אמרה שלסוריה אין "כלל אמינות לנשיאות".

UN Watch